Toimus esimene rohekonverents

Rohekonvebrentsi raames kuulasime teiste organisatsioonide kogemusi ja mõtteid, küsisime ning katsetasime ka ise. Meile esinesid innustavad ja inspireerivad inimesed, kellel on suur mõju, kuid väike (keskkonna)jalajälg.

Konverentsi avas koolijuht Taavi Vilba, kes näitas enda sõnavõtuga, et keskkonnateemad on meile organisatsioonina olulised ja neil teemadel on meie majas olemas juhtkonna tugi.

Sellele järgnes konverentsi avamõtisklus teemal „Kobarkriis“. Aitäh Jaanus Terasmaale, kelle sõnavõtt pani tõsiselt mõtlema, aitas aduda olukorra tõsidust ning selgitas seoseid erinevate valdkondade vahel. Sõnajärje võttis üle tõeline visionäär ja maailma parandaja Enn Laansoo Jr., kelle tegevus annab lootust, et midagi on veel võimalik ette võtta. Ennu ettekanne aitas mõista tehnoloogia olulist rolli ning samas veelgi enam aru saada eri valdkondade omavahelistest seostest ja näha suurt pilti. Tekstiilitööstuse negatiivsete keskkonnamõjude vähendamisest rääkis meile Jätkusuutliku Disaini ja Materjalide Labori projektijuht Anna Lohmatova. Suur tänu Annale, kes avas meile ühe väga põneva maailma telgitaguseid ning inspireeris tegema teadlikumaid valikuid. Kadi Mäe PPA-st rääkis meile väga meeldejäävalt sellest, kuidas üks suur avaliku sektori asutus saab enda negatiivseid keskkonnamõjusid vähendada ja siinkohal tervitused PPA mummudele! Jätkas Kerli Lambing, kes rääkis Eesti esimese rohevalla esindajana, kuidas on vaja kuskilt lihtsalt peale hakata ja ära teha ning tõi välja, et eelkõige on meil vaja ühiskonnana endale tunnistada, et peame hakkama mõtlema uut moodi #harjuära! Kirsiks tordil jagasid enda mõtteid meile RaM Kooli esindajad Kadi Asmer ja Emma Carmen Koit. RaM Kool on haridusasutustele roheteemades tõeliseks eeskujuks ja saime aru, et neilt on väga palju õppida. Eriti imetlusväärne on see, kuidas RaM Kool seisab enda väärtuste eest terve kogukonnaga – kõik on valmis panustama ning võtma vastutuse!

Konverentsi tipphetk oli kindlasti enne lõunapausi toimunud paneeldiskussioon kõikide esinejate vahel. Arutelu oli tõeliselt põnev ning lõi hea kasvupinnase uutele ideedele. Võtame endaga kindlasti kaasa järgnevad paneelis kõlanud mõtted:

✓ lisaks maailma parimale politseile, võib Eestis teha ka maailma parimat kooli (Kadi Mäe),

✓ alati ei pea valima kallima ja odavama variandi vahel – kõige kasulikum valik keskkonna jaoks on mitte osta (Anna Lohmatova)

✓ roheteemadega ei pea kohe all-in ja zero-waste olema, aga on oluline, et igaüks teeb nii palju, kui ta saab (Anna Lohmatova)

✓ igaüks loeb (RaM Kool),

✓ rohetehnoloogiad ja keskkonnasäästlikumad variandid tunduvad kallimad, sest ei osata arvestada peidetud kuludega (Enn Laansoo Jr.),

✓ alusta endast ja enda isiklikest valikutest, siis võta ette pere ja lähedased, kui energiat ja teadmisi üle jääb, siis võid panustada ka laiemalt (Kerli Lambing).

Oleme siiralt tänulikud, et tulite ja enda teadmisi meiega jagasite!

Politsei- ja Piirivalveamet, Rocca al Mare Kool, Pakri Teadus- ja Tööstuspark, Tallinna Ülikool, EKA Jätkusuutliku Disaini ja Materjalide Labor DiMa, Lääne-Harju vald

Konverents toimus Keskkonnainvesteeringute Keskuse toel.

Vaata kokkuvõtet toimunust ka siit: https://www.youtube.com/watch?v=oBZ9MxQiHdM