Saue Riigigümnaasium on avatud!

540 õpilasele ja 45 õpetajale kavandatud tänapäevane õppe- ja spordihoone ehitati Saue valda Laagrisse. Eventus Ehituse ehitatud hoonestus koosneb kahest kompleksist. Kinnistute (Veskitammi 24 ja Kooli tn 1) lääneservas on spordihoone ja idaservas gümnaasiumi õppehoone, mis on omavahel ühendatud esimese korruse tasapinnas kulgeva galerii kaudu. Lahendus tagab sujuva ühenduse kahe erineva funktsionaalsusega hoonete vahel ja loob avarad vaated ning head valgustingimused gümnaasiumi õppehoonele.

„Saue Riigigümnaasiumi avarust, aga vajadusel ka eraldumisvõimalust pakkuv keskkond annab õpilastele võimaluse realiseerida oma kõige olulisem anne – leida üles oma enda anne. Riigigümnaasiumide liikumine on saanud juurde ühe uue pärli,“ ütles haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas.

Saue vallavanema Andres Laisa sõnul on Laagris avatud Saue Riigigümnaasium kogu Saue valla jaoks oluline maamärk ja haridussüsteemi üks kandev lüli. „Kuigi kool on loomulikult avatud kõikidele kandideerijatele ka väljast poolt Saue valda, on see justkui omamoodi katus kõigi Saue valla seitsme põhikooli kohal, mis loodetavasti saab ühendama noori erinevatest valla nurkadest. Tahaksime näha, et vähemalt 70% meie põhikooli lõpetajate jaoks oleks see kool esmane eelistus gümnaasiumihariduses jätkamisel, pakkudes mitmekesist ja kaasaegset haridust. See on ka suur väljakutse ja mõõdupuu meie põhikoolidele, et püsida konkurentsis ja anda head põhiharidust, et meie noored Saue Riigigümnaasiumisse ikka pääseks,“ ütles Laisk.

Riigi Kinnisvara juhatuse esimees Kati Kusmin rääkis, et riigigümnaasiumi üks olulisemaid aspekte on õppetööd toetav keskkond. „Üheskoos partneritega seisame me selle eest, et luua energiasäästlikke ja omanäolisi koolikeskkondi, mis toetavad ja soodustavad tulevikutalentide arengut. Saue Riigigümnaasium on juba 17. südamega ehitatud kaasaegne riigikool, mis pakub õpilastele ligi 4500 m² inspireerivat õpikeskkonda nende kodukohas,“ lisas Kusmin.

Saue Riigigümnaasiumi koolijuhil Taavi Vilba jagub vaid kiidusõnu: „Koostöö arhitektide, Eventus Ehituse ja Riigi Kinnisvara projektijuhtidega on olnud väga hea. Me olime kaasatud kooli ehitamise protsessi – meie mõtteid ja tagasisidet kuulati tõsiselt, arutati läbi ning võeti arvesse. Heaks näiteks on söögisaal või arvutiklassid, mis muutusid õppijate jaoks veelgi funktsionaalsemaks. Olen kindel, et põnevate ruumi ja tehnoloogiliste lahendustega hoone annab õppimiseks ja õpetamiseks rohkesti inspiratsiooni. Meie oleme tänulikud.”

Hoone arhitektuurilahenduse autoriteks on BOA arhitektid Anto Savi, Jürgen Lepper, Margus Soonets ja Maiu Uusmaa. Sisearhitektiks Kerli Lepp, Kuup Disain OÜ. Koolihoonet ehitas Eventus Ehitus OÜ ning omanikujärelvalvet teostab Sweco EST OÜ.

Tegemist on A-energiaklassi hoonega ehk koolimaja kavandamisel võeti lähtekohaks võimalikult väikese energiavajadusega hoone loomine. Koolimajal on selge ja esinduslik arhitektuur, kaldteed loovad omaette mängulise ja mitmeid kasutusvõimalusi pakkuva maastiku. Märgiline on ka kooli ümbruskond. Koolihoone on rajatud avatud ja sõbralikku keskkonda, ümberringi on kergliiklusteed, mis hõlbustavad ligipääsu.

Koolihoone haljasala ilmestab kuntsikonkursi võidutöö „Kas sa koera oskad teha!?“, mille autorid on Oliver Soomets ja Argo Männik. Teose autorid on Eesti Kunstiakadeemias hariduse saanud arhitekt ja metallikunstnik.

Koolihoone ehitustööde maksumus oli 6,51 miljonit eurot, millele lisandus käibemaks. Riigigümnaasiumi ehitust ja sisustust rahastati Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest, spordihoone ehitust Saue valla vahenditest.